Какарики
Какарики
Що потрібно знати, перш ніж купити какарика
Какарики — одні з найбільш рухливих і енергійних папуг.
Какарики практично цілий день активні і вимагають багато місця для діяльності. Клітка для цих птахів повинна бути великою. Папуга повинен мати можливість побігати по дну, пролетіти хоча б трохи між жердочками, а також побігати по прутів клітини (какарики, на відміну від інших видів папуг, не лазять по гратах, а швидше бігають за ним з великою швидкістю, не користуючись при цьому дзьобом). Найкраще для них підійде кімнатний вольєр. Какарики більшу частину дня повинні проводити у вільному польоті, тобто в кімнаті. Їм потрібно надати якомога більше простору (навіть невелика кімната буде для них дуже маленькою).
Какарики хоч і дуже активні вранці, але на відміну від інших видів папуг не мають двох особливо активних періодів — вранці і ввечері. Вони також активні та на протязі всього дня.
Какарики повинні постійно мати заняття.
Це пов'язано з гіперактивністю какариков. Ці птахи вимагають постійного заняття для дзьоба і лап. Їх інтерес до певного предмета може тривати лише кілька секунд, після чого вони її кидають і шукають нове заняття.
Якщо ви не хочете, щоб предметом інтересу какариков були цінні або небезпечні речі, їх потрібно прибрати з приміщення. Не сподівайтеся, що вам вдасться встежити за папугою!
Таким чином, какариков потрібно забезпечити іграшками. Більшість іграшок, які можна купити в зоомагазині, не підходять какарикам, вони найчастіше занадто маленькі і призначені для хвилястих папуг. Найкраще іграшки виготовити самостійно, для чого можна використовувати будь-які матеріали, головне, щоб вони були безпечні для птахів.
Найпростішою іграшкою є звичайні гілки. Їх можна давати для ошкурювання, а також робити кіски, качельки і т. п. На гілку можна надіти кульку з безпечного матеріалу (наприклад, такі, як для кішок або маленьких дітей) або овочі і фрукти. В якості іграшки також підійде шишка, шматок паперу, натуральна мотузка (обов'язково без всяких петель, оскільки какарики люблять скрізь засунути свої лапки). Гарною іграшкою може бути середина від туалетного паперу і паперових рушників. Але такі іграшки слід давати какарикам тільки під наглядом.
Іграшки краще всього розміщувати по всій кімнаті, в місцях, які, швидше за все, відвідає какарик — нехай він не залишиться ні на секунду без діла.
При виготовленні іграшки ми обмежуємося тільки власною уявою і безпекою папуг. Враховуючи гіперактивність какариков, деякі заводчики радять не ставити ніяких іграшок в клітину під час відсутності людини.
Какарики, також як і великі види папуг, беруть різні речі лапами.Какарики надзвичайно цікаві.
Більшість папуг з обережністю ставляться до нових речей, що пов'язано з інстинктом самозбереження. Спостерігаючи за какариками, створюється враження, що у них такого інстинкту немає взагалі. Якщо що-небудь нове потрапляє в поле зору какарика воно обов'язково буде ретельно досліджено, погрызено, перенесено в інше місце і т. п. Усі дірки, кути, темні місця, які є в кімнаті — це найцікавіші місця для какарика.
Какариков підстерігає багато небезпек в квартирі: відкритий туалет; не захищений злив в раковині; сміття, який якраз збираєтеся виносити; в кишеню пальто гостя, який виходить з вашого будинку; черевик, який як раз обуваете; та, злегка змінилася опуклість на подушці, на яку збираєтеся лягти і т. д. З цієї причини какарики дуже часто стають об'єктом нещасних випадків, або їх ненавмисно виносять з дому в одязі, або разом з сміттям.
Какарики вимагають особливих умов утримання.
На жаль, повною мірою не ясно, які саме умови найкраще для какариков. Відомо, що з ними в неволі дуже часто бувають проблеми. Беручи до уваги природне середовище проживання какариков, а також рекомендації заводчиків, можна сказати, що вони вимагають холодною і вологою середовища. Оптимальна температура для них — це 17ºС.
Какарики дуже люблять купатися.
Для хорошого самопочуття (а може і здоров'я) какарики повинні мати постійний доступ до миски з водою. Краще всього використовувати плоску і відносно велику миску з водою. Вони можуть купатися кілька разів в день.
Какарики купаються специфічно — птах заходить в миску, сідає, потім починає бити крилами по воді, створюючи собі ефект душа. Можна здогадатися, що папуга тим самим бризкає не тільки на себе, але і на все, що його оточує в радіусі двох метрів. Папуга заспокоюється, коли закінчується вода в мисці і чекає добавки.
Какарики вимагають різноманітного харчування.
Дослідження харчування какариков в природі показують, що вони, порівняно з іншими видами папуг, харчуються надзвичайно різноманітно. Таким чином, слід якомога більше урізноманітнити раціон какариков в домашніх умовах.
З іншого боку, какарики легко привчаються до нових видів корму. Покладений на їх дорозі овоч або фрукт, вони обов'язково спробують, навіть просто з інтересу. Дуже зручно привчати до нового виду корму за допомогою іграшки з овочів і фруктів — какарик обов'язково піде подивитися, що ж це з'явилося на гілці, яку він хвилину тому очищав від кори. Правда, це не займе багато часу, але чим більше таких іграшок, тим легше привчити какарика до цього виду корму.Проблемна линька.
Безліч какариков мають проблеми з линькою, під час якої у них з'являються лисини на голові і шиї. Причини такої линьки до кінця не відомі. Серед причин можна назвати бідний раціон, неналежні умови утримання (занадто сухо або жарко), генетичні дефекти.Какарики відносно легко приручаються.
Багато вважають це перевагою какариков, але потрібно пам'ятати, що, з одного боку, какарик обдарує нас своєю довірою, з іншого — ми зобов'язуємося створити оптимальні умови утримання. Приручений папуга вимагає постійної уваги. Папуга, залишений на самоті, сумує, шукає свого партнера, кличе його. Не можна сподіватися на те, що какарик проспить весь той час, що ви на роботі, какарики практично не сплять вдень.
Самки какариков схильні до хронічного знесення яєць.
Маються на увазі самки, які містяться як поодиноко, так і в парі. Іноді єдиним виходом із ситуації є гормональне лікування, яке дуже небезпечно для папуги. З-за хронічного знесення яєць самки какариков дуже мало живуть, оскільки їх організм знаходиться під постійним навантаженням.
Самці схильні до агресії в період гніздування.
Така агресія може бути спрямована як по відношенню до іншим птахам, так і до людини. Під час розмноження в приміщенні повинна бути тільки одна пара какариков.
Звуки.
Какарики вважаються одними з самих тихих папуг. Однак, іноді вони можуть бути дуже галасливими. Наприклад, самець, кличе самку, може цілу годину видавати особливий монотонний звук, який тихим не назвеш.
Клітка для какарика.
Какарики вимагають великого простору. Абсолютний мінімум розміру клітини — 85/55/90 см, при умові обов'язкових щоденних прогулянок на протязі багатьох годин (обов'язково вранці і після обіду). Клітини, які продаються в зоомагазинах, в основному, не підходять для какариков, так як у них невідповідні пропорції — висота більше, ніж довжина. У дуже маленьких клітках какарики стають більш агресивними. При виборі клітини потрібно звернути увагу на відстань між прутами, яке не повинно бути більше 2 см, а краще ще менше. Какарики люблять лазити по прутів клітини, тому краще, щоб прути були горизонтальними.
Какарики багато часу проводять на дні клітки, тому необхідно часто міняти підстилку. На дно найкраще стелити білий папір.
Жердочки найкраще робити із звичайної неошкуренной гілки. З-за гіперактивності какариков в клітці не слід розміщувати занадто багато жердочек та іграшок.
Польоти по кімнаті.
Какарики відмінні літуни, добре орієнтуються навіть у невеликих приміщеннях. Вони повинні мати доступ до вільного польоту протягом багатьох годин. Не можна підрізати їм крила, какарики — папуги, які зобов'язані мати можливість політати. Підрізання махового пір'я дуже погано позначається на психічному здоров'ї какариков.
Безпека
Домашні рослини.
Всі рослини, що є сусідами з какариками, будуть знищені. Серед таких рослин може бути безліч небезпечних для папуг. Краще всього винести всі рослини з кімнати, де живуть какарики.
Небезпека наступити на птицю.
Какарики багато часу проводять на землі, також в кімнаті вони ходять по підлозі. До того ж пересуваються дуже швидко. Потрібно бути гранично обережними і дивитися, куди встаєте або сідайте.
Вікна та двері.
Какарику вистачить секунди, щоб вилетіти через вікно або двері. Обов'язково на вікна потрібно встановити протимоскітну сітку, в іншому випадку вікна відкривати не можна. Закриваючи двері, потрібно перевіряти, чи не сидить на них папуга, навіть якщо секунду тому його там не було.
Злив в раковинах і умивальниках.
Більшість какариков обов'язково зацікавляться, що ж знаходиться в середині зливу і можуть засунути туди голову. Щоб закрити подібні діри, потрібно встановити сітку або кришку. Краще взагалі не пускати какариков в кухню або ванну.
Коробки, ящики.
В основному залазити в подібні місця люблять самки. На жаль, часто це стає причиною смерті какарика. Любителям, що містить какарика, потрібно бути дуже обережними і пам'ятати, що птах може залізти в будь-які місця, наприклад, із задньої сторони висувного ящика комода.
Розведення какариков
Головне правило в розведенні какариков: не можна змішувати в пари краснолобых і желтолобых какариков!
Какарики досить легко розмножуються. Какариков можна допускати до розмноження з однорічного віку. У рік допускається не більше двох кладок. Здорова самка, яка не допускається до великої кількості кладок в рік, може нести яйця і вигодовувати пташенят навіть у віці 12 років. Якщо хочемо розвести какариков, не можна купувати партнера для містився в самоті папугу. Відомо багато випадків, коли какарики, не бачили інших птахів свого виду і містяться в якості ручного вихованця, не сприймали іншого какарика в якості партнера.
Вольєр
Розведення какариков в клітині є непорозумінням.
Вольєр повинен бути довжиною не менше 3 м, висотою — 2 м, шириною — 1 м. В Новій Зеландії, щоб розводити какариков, потрібно отримати дозвіл у Міністерства навколишнього середовища. Під час розведення у вольєрі може гніздитися тільки одна пара какариков. Відомі випадки, коли какарики вбивали інших папуг. Поза періодом гніздування какариков можна утримувати з іншими видами папуг, навіть з меншими за розмірами. Якщо вольєри прилягають один до одного, між ними потрібно зробити подвійну сітку. Какарики проводять багато часу на землі, тому вуличний вольєр повинен мати дах, що захищає його від попадання посліду диких птахів. Підлогу вольєра повинен міститися в чистоті. Найзручнішим матеріалом для прибирання є бетон. Хоча б половина підлоги вольєра повинна бути з натуральних матеріалів, таких як пісок або земля, які регулярно потрібно замінювати.
Вуличний вольєр повинен мати прибудову, в якій будуть розміщуватися гніздування та місця для ночівлі. Жердочки у вольєрі з какариками повинні розміщуватися так, щоб не забирати місця для польотів. Загалом, вистачить дві жердочки, по одній з кожного боку вольєра. У вольєрі завжди повинна знаходитися плоска широка миска з водою для купання.
У зв'язку з тим, що молоді птахи часто розбиваються про сітку вольєра в період, коли вони залишають гніздо, слід до стінок вольєра прикріпити гілки. Це особливо важливо в довгих вольєрах.
Розпізнавання статі і підбір пар
Досвідченому заводчику не складає труднощів розпізнавання статі, коли перед ним птиці обох підлог. Важче розрізнити стать одного папугу. Самка какарика трохи менше самця і має дещо іншу форму голови і дзьоба.
Краще випустити у великий вольєр молодих птахів і дозволити їм самим вибрати собі пару. Пари створюються на все життя. Розділені пари можуть не прийняти іншого партнера, запропонованого заводчиком.
Гніздів'я
Для розведення какариков можна використовувати гніздів'я, призначені для корелл. Деякі заводчики радять робити гніздів'я трохи глибше, оскільки пташенята можуть дуже швидко покинути гніздо. В гніздів'я слід покласти підстилку, таку ж, як і для більшості інших папуг (наприклад, деревні опилки) товщиною 5 см. Для пари птахів у вольєр можна поставити два гнізда. Гніздування не обов'язково підвішувати високо. Відомі випадки вдалого розведення в гнездовьях, які знаходилися в декількох сантиметрах від підлоги вольєра. Саме такий спосіб найчастіше рекомендується застосовувати. У разі, якщо гніздо підвішене високо, пташенята можуть випасти з гнізда і травмуватися.Інкубація і вигодовування пташенят
Самка відкладає яйця з інтервалом два дні. У кладці В середньому від 6 до 9 яєць. Самка висиджує яйця одна, хоча самець може ночувати біля неї. Висиджування триває від 19 до 21 дня, хоча відомі випадки вилуплення пташенят через 25 днів.
Під час годування пташенят, птахам слід давати їжу, багату білком, вітамінами і мінералами. Рекомендується давати личинки борошняних черв'яків. Також потрібно включати в раціон розмочений і пророщений овес і пшеницю.
Пташенята какариков вилуплюються вкритими сірим пухом і сліпими. Під час годування пташенят лежать на спині. Спочатку годує самку, самець, потім самка — пташенят. Перші дні пташенят годує тільки самка, пізніше підключається і самець. Очі пташенят відкриваються у віці 10 днів. Через 4 тижні пташенята повністю покриті пір'ям. В цей час пташенята часто вискакують з гнізда. На п'ятому тижні пташенята роблять перші проби польоту. Самостійними пташенята стають на восьмому тижні життя.
Самка найчастіше починає другу кладку, коли пташенята ще не покинули гнізда. У таких випадках є небезпека, що пташенята ощипываться самкою. Іноді доходить до того, що пташенят доводиться догодовувати вручну або підсаджувати іншим парам. До другої кладці можна допускати тільки абсолютно здорових птахів. категорично не можна допускати більшої кількості кладок в рік.
Какарикам під час гніздування слід забезпечити спокій. Птахи можуть знищити всю кладку в разі, якщо вони відчули загрозу, наприклад, від інших птахів у сусідніх вольєрах, до яких вони не звикли. В цілому, однак, какарики є хорошими батьками.
Іноді проблемою у вигодовуванні пташенят може бути занадто висока температура, за якої пташенята можуть перегрітися. Ідеальна температура для какариков становить 17-20°С. При високій температурі слід охолоджувати гніздів'я. Гніздо ні в якому разі не можна розміщувати безпосередньо під сонцем.Колірні мутації какариков
Основні колірні мутації какариков в неволі:
- Лютино – рецесивна мутація, зчеплена зі статтю
- Коричні - рецесивна мутація, зчеплена зі статтю
- Строкаті – бувають домінантні і рецесивні. Зовні ці мутації не відрізняються. Якщо какарик буде нести одночасно домінантний і рецесивний ген строкатості, птах буде виглядати як лютино, але замість червоних очей, очі будуть чорними.
Варіанти паровок | Пташенята | ||
---|---|---|---|
Самець | Самка | Самець | Самка |
Лютино | Нормальний | 100% нормальних/лютино | 100% лютино |
Нормальний | Лютино | 100% нормальних/лютино | 100% нормальних |
Нормальний/лютино | Нормальний | 50% нормальних 50% нормальних/лютино | 50% нормальних 50% лютино |
Нормальний/лютино | Лютино | 50% лютино 50% нормальних/лютино | 50% лютино 50% нормальних |
Лютино | Лютино | 100% лютино | 100% лютино |
Коричний | Нормальний | 100% нормальних/коричних | 100% коричних |
Нормальний | Коричний | 100% нормальних/коричних | 100% нормальних |
Нормальний/коричний | Нормальний | 50% нормальних 50% нормальних/коричних | 50% нормальних 50% коричних |
Нормальний/коричний | Коричний | 50% коричних 50% нормальних/коричних | 50% коричних 50% нормальних |
Коричний | Коричний | 100% коричних | 100% коричних |
Рецесивний строкатий* | Нормальний | 100% нормальних/рец. строкатих | 100% нормальних/ рец. строкатих |
Нормальний/рец. строкатий | Нормальний | 50% нормальних 50% нормальних/рец. строкатих | 50% нормальних 50% нормальних/рец. строкатих |
Нормальний/рец. строкатий | Нормальний/рец. строкатий | 25% нормальних 50% нормальних/рец. строкатих 25% рец. строкатих | 25% нормальних 50% нормальних/рец. строкатих 25% рец. строкатих |
Рецесивний строкатий | Нормальний/ рец. строкатий | 50% нормальних/рец. строкатих 50% рец. строкатих | 50% нормальних/рец. строкатих 50% рец. строкатих |
Рецесивний строкатий | Рецесивний строкатий | 100% рец. строкатих | 100% рец. строкатих |
Домінантний строкатий (DF)* | Нормальний | 100% будинок. строкатих (SF) | 100% будинок. строкатих (SF) |
Домінантний строкатий (SF)* | Нормальний | 50% нормальних 50% будинок. строкатих (SF) | 50% нормальних 50% будинок. строкатих (SF) |
Домінантний строкатий (SF) | Домінантний строкатий (SF) | 25% нормальних 50% будинок. строкатих (SF) 25% будинок. строкатих (DF) | 25% нормальних 50% будинок. строкатих (SF) 25% будинок. строкатих (DF) |
Домінантний строкатий (SF) | Домінантний строкатий (DF) | 50% будинок. строкатих (SF) 50% будинок. строкатих (DF) | 50% будинок. строкатих (SF) 50% будинок. строкатих (DF) |
- Хром або ЦинкЧАСТО ЗАДАЄТЬСЯ ПИТАННЯ, ЩО КРАЩЕ (цынк або хром) Оцинковані відра, сітки, оцинкована жерсть на дахах будинків – речі настільки звичні, настільки буденні, що ми, як правило, не замислюємося, а чому, власне, вони оцинковані, а не хромПовна версія статті