Жако
Жако: хто він?
Найталановитіший африканський сірий папуга відноситься до роду Psittacus і є єдиним його представником. Іншій своїй назві — жако — папуга зобов'язаний власним характерним сигналом, а саме ж слово ніяк не перекладається. Існує два види жако: бурохвостый і краснохвостый, розміри яких коливаються від 33 до 40 сантиметрів, а вага складає в середньому близько 400 грамів. Живуть жако при правильному догляді і достатньому з вашої сторони уваги десь 50 років, а то й більше.
Ця птиця непомітною забарвлення, її оперенні присутні всі можливі відтінки сірого кольору. Тому прислів'ям «Вбрався, як папуга» жако не образиш. Граціозність, гордість і почуття власної гідності, а також дзьоб, як у орла, є візитною карткою птиці. Скромність (причому тільки кольору оперення) сповна компенсується здібностями цього папугу.
Про таланти
У пташиному світі у жако репутація інтелектуала. Цей папуга здатний розрізняти предмети за формою, кольором, називати і вважати їх. У Книгу рекордів Гіннесса занесений африканський сірий папуга на ім'я Алекс, який вивчив назви більш ніж 35 предметів і 7 кольорів. Віртуозне володіння лапою, яку жако використовує як руку, є ще однією ознакою високої інтелектуальної організації. Найголовніша відмінність жако від інших тварин — він вміє говорити, причому чудово розуміючи сенс сказаного! Якщо ви запропонуєте прийняти душ своєму вихованцеві, він може запросто відповісти: «Не хочу!» — або запитати у вас: «Ти мене полоскочеш?» Відомі випадки, коли жако виступали в ролі захисників господині, на яку підвищив голос її гість, підлітали і кричали: «Іди! Ти поганий!» Справжній друг.
Приборкання норовливого
У випадку, якщо у вас немає часу на виховання птиці, ви можете купити папугу вже прирученого і навченого говорити, але тоді ви заздалегідь позбавляєте себе задоволення відчути задоволення від виконаної виховної роботи. Дуже часто трапляється, що вперше опинившись у новому будинку «купівля» починає при кожному підході до клітки нестямно кричати, а то і махати крилами. Це цілком нормальна реакція. Терпіння і тільки терпіння. Перший час не варто особливо дратувати пернатого друга надмірною увагою, інакше процес звикання може затягнутися надовго. Приручення — ось основне завдання. Якщо папуга ні в яку не хоче йти з вами на контакт, спробуйте влаштувати йому звичайний розвантажувальний день. Протягом доби не годуйте жако (але вода в клітці повинна бути обов'язково) — для птиці це не шкідливо, зате у папуги з'явиться стимул до пошуку корму. На наступний день, поклавши невелику кількість улюблених зерняток на долоню, протягніть її в клітку. І ніяких різких рухів! Зголоднілому жако доведеться переступити через свою гордість. Через два–три дні слід повторити цей експеримент, і незабаром прогрес очевидний: птах перестане боятися і незабаром легко буде брати корм у вас з рук.
Що робити, якщо папуга постійно видає звуки по сто децибел, що ні одні вушні перетинки довго не витримують? Спробуйте накрити клітку тканиною. Якщо не допоможе, бризніть на пташку водичкою. Кілька крапель можуть остудити «гарячого хлопця».
Світло мій, пташечка, скажи
Жако — талановитий пародист. Тому не дивуйтеся, якщо раптом почуєте «алло», сказане вашим голосом при відсутності абонента на кінці телефонного дроту або... дзвінок у двері, за якої, як потім виявиться, нікого немає. Однак якщо ви не будете вчити папугу говорити, швидше за все подібними фразами і звуками справа і обмежиться.
Спілкування має бути постійним. Намагайтеся розмовляти з папугою. Заходячи в кімнату, скажіть: «Привіт!» Поцікавтесь: «Як справи?» Якщо ви помітите, що папуга повертає голову у ваш бік, а його зіниці то розширюються, то звужуються, знайте, що процес сприйняття пішов. Найбільш продуктивним виявиться урок, до якого ви підготуєтеся заздалегідь — з вечора накриєте клітку з папугою непрозорою тканиною. Вранці, в найбільш активне для птиці час доби, потрібно злегка розсунути тканину і спілкуватися з папугою утворилася через віконце. Само собою зрозуміло, що в квартирі повинна бути повна тиша, тільки тоді ваш учень зможе сконцентруватися на занятті. Урок повинен тривати не більше 2-7 хвилин, потім папуга почне відволікатися і перестане сприймати інформацію. Не забудьте його погодувати після заняття, тоді наступного разу у птиці з'явиться стимул. Через кілька сеансів папуга обрадує вас вивченої фрази. Спочатку жако засвоює ті звуки, які йому більше подобаються і легше даються. Найчастіше сприйняття інформації відбувається на асоціативному рівні. Коли ви занавешиваете штори, побажайте жако спокійної ночі, а коли відкриваєте холодильник, запитуйте: «Їсти хочеш?» Через деякий час папуга сам задасть це питання, як тільки ви відкриєте дверцята холодильника. Якщо не будете лінуватися, ваш пернатий друг вивчить близько 500 слів. Звичайно, щоб заощадити час, можна записати ряд разучиваемых фраз на магнітофон, але цей метод вважається не дуже ефективним. Крім того, ви купили папугу, щоб спілкуватися з ним, чи не так?
Квартирне питання
До вибору місця для клітини потрібно підійти відповідально. Жако не любить зміни місць. Не варто ставити клітку на кухні, в спальні, а також поблизу телевізора, батареї, двері і на протязі. Розмір клітини не повинен перевищувати 60 сантиметрів у висоту і півметра завширшки. Головне, щоб папузі було, де розвернутися, щоб, сидячи на жердинці, він міг спокійно розправити крила. Дверцята варто закривати на замок, пам'ятайте, що жако — першокласний «зломщик». Дзеркало в клітці вішати не рекомендується, інакше папуга перетвориться у Нарциса, буде зайнятий виключно самозамилуванням і геть забуде всі слова, яким ви його навчили.
Щоб папуга відчував себе добре, харчування повинне бути максимально різноманітним, однак у межах спеціального раціону.
Основу живлення складають зернові суміші. Жако обожнює горіхи, деякі з них варто давати неочищеними, щоб він сам міг добувати собі ядерця. Періодично у меню потрібно включати молоді гілочки дерев, не забувши попередньо обдати їх окропом. Час від часу балуйте вашого гурмана яблуками і персиками, бананами і виноградом, листям капусти і ягодами чорної смородини.
Папуга обов'язково оцінить добре ставлення до нього. Жако чуйний і ніжний, він відчуває, в якому ви перебуваєте настрої, і завжди розрадить у скрутну хвилину. Наприклад, сяде на плече і прошепоче на вушко: «Ти хороша». Або поцілує в губи і зізнається: «Я тебе люблю».
- Хром або ЦинкЧАСТО ЗАДАЄТЬСЯ ПИТАННЯ, ЩО КРАЩЕ (цынк або хром) Оцинковані відра, сітки, оцинкована жерсть на дахах будинків – речі настільки звичні, настільки буденні, що ми, як правило, не замислюємося, а чому, власне, вони оцинковані, а не хромПовна версія статті