Намиста папуга двокольорова, біла голова і блакитне тільце.
Намистові папуги населяють відразу два материки – Азію та Африку. Серед любителів свійських птахів, ці папуги відомі давно.
Намистові папуги невибагливі, дружелюбні і здатні до навчання.
Намистоподібні папуги пофарбовані не так яскраво як деякі інші представники цього загону. Основний колір оперення – зелений чи жовто-зелений. Задня частина голови має синювате оперення. На голові розташовується вузька темна смужка, що проходить від очей до дзьоба. Шию прикрашає смуга на кшталт намиста (саме вона і дала назву цьому виду), у деяких видів вона набуває форми краватки. На крилах є синювате пір'я. Пір'я формою гостре. Відмінна риса – довгий східчастий хвіст.
Розмір намисто папуг коливається від 30 до 50 см., крило - 16 см. Ноги неміцні - намисто папуги погано пересуваються по землі і лазять по деревах, і навіть використовують власний дзьоб, як додаткову точку опори.
За фарбуванням самка і самець відрізняються один від одного - у самок відсутнє намисто на шиї. Молоді особини мають забарвлення схоже з забарвленням самки, але дзьоб у них червоно-жовтогарячого кольору. Згодом, дзьоб набуває червоного відтінку, а піддзьоба чорніє. На третьому році життя самці намист папуг знаходять доросле оперення і забарвлення.
Розповсюдження
Ареал поширення надзвичайно широкий. Намистові папуги єдині папуги, що населяють відразу два материки - Африку (Сенегал, Камерун, Мавританія) і Азію (від Пакистану до В'єтнаму). Поширені птахи в Австралії, на Мадагаскарі, де поступово виселяють птахів-аборигенів. У минулому намиста папуги населяли також острови Реюньйон і Родрігес, але згодом там вимерли. Під загрозою повного зникнення і маврикійський намист папуги.
Класифікація
Рід включає 15 видів, 2 з яких є вимерлими.
Рожевогрудий намистовий папуга Psittacula alexandri (Linnaeus, 1758)
Смарагдовий намистовий папуга Psittacula calthropae (Blyth, 1849)
Нікобарський намистовий папуга Psittacula caniceps (Blyth, 1846)
Малабарський намистовий папуга Psittacula columboides (Vigors, 1830)
Сливоголовий намистовий папуга Psittacula cyanocephala (Linnaeus, 1766)
Китайський намистовий папуга Psittacula derbiana (Fraser, 1852)
Маврикійський намистовий папуга Psittacula echo (A. Newton & E. Newton, 1876)
Намистопапуга Александров Psittacula eupatria (Linnaeus, 1766)
Намистове папуга Ньютона Psittacula exsul (A. Newton, 1872)
Сіроголовий намистовий папуга Psittacula finschii (Hume, 1874)
Гімалайський намистовий папуга Psittacula himalayana (Lesson, 1831)
Намистоподібний папуга Крамера Psittacula krameri (Scopoli, 1769)
Нітехвостий намисто папуга Psittacula longicauda (Boddaert, 1783)
Червоноголовий намистовий папуга Psittacula roseata Biswas, 1951
Сейшельський намистовий папуга Psittacula wardi (E. Newton, 1867)
Залежно від класифікації кількість видів може змінюватись, і рід може включати від 12 до 16 видів. Так, наприклад, було доведено, що середній намисто P. intermedia, що виділяється раніше в окремий вид, природний гібрид між гімалайським папугою P. himalayana і сливоголовим папугою P. cyanocephala.
Спосіб життя, харчування та зміст.
Намистові папуга – зграйні птахи. Як місця проживання вибирають як ліси, і окультурені людиною місцевості. Здійснюють нальоти на фермерські угіддя, завдаючи шкоди сільському господарству. Дні проводять у кронах дерев. Вранці та ввечері залишають насиджені місця у пошуках води та харчування. Основна їжа – насіння та плоди диких чи культурних рослин. Гніздяться папуги у дуплах дерев. Період розмноження посідає різний час, залежно від місць проживання.
Розмножуються намисто папуги до двох разів на рік. У кладці зазвичай 2-4 яйця. Висиджує яйця самка, самець тим часом зайнятий охороною гнізда. Інкубаційний період триває близько 20-28 днів. У віці півтора-двох місяців пташенята стають самостійними і залишають гніздо.
До життя в домашніх умовах намисто папуги пристосовуються досить швидко. Птах дуже здатний, і, якщо його утримувати один, добре піддається навчанню. Може запам'ятати до 60 слів.
Намистові папуги мають різкий голосний не дуже приємний голос – цей момент обов'язково слід враховувати при вирішенні заводити птаха цього виду. Ці папуги піддаються навчанню, і здатні запам'ятовувати як слова і звуки, і навіть виконувати різні дії. Однак починати навчати птаха краще з раннього віку. Вже з трьох років птахи, які не піддавалися навчанню, стають недовірливими та несприйнятливими до нових знань.
При утриманні в неволі основа раціону намистих папуг – зернова суміш.
Меню для птаха треба підбирати ретельно, щоб не порушити травлення та обміну речовин, здатних викликати інші серйозні захворювання. Для приготування збалансованої зернової суміші беруть 10 частин канаркового насіння, 40 частин проса, 10 частин соняшника, 20 частин вівса (можна замінити вівсяною крупою) та 15 частин пшениці. Норма для годування – 35 г суміші на добу. До раціону слід включати і мінеральні добавки. Охоче намисто папуги їдять фрукти, плоди, овочі, ягоди, свіжу зелень. Можна включити до раціону зварені в круту каші. Горіхи давати у розщепленому вигляді обмежено. При грамотному утриманні папуги живуть 10-15 років.
Розмноження
Намистові папуги добре розмножуються в неволі. Історія виду має давню історію та добре вивчена. Для спарювання підходять особини від 1 до 3 років. Ці папужки краще за інших здатні відтворювати потомство в умовах утримання у вольєрі, проте, при домашньому утриманні намистових папуг у клітці. Випадки появи потомства нечасті.
Для облаштування гнізда папугам потрібен гніздовий будиночок (30х30х50 см.), з літком 7 см. у діаметрі. Оптимальні умови утримання включають не тільки підтримку постійної комфортної температури, а й підвищену вологість. Для її забезпечення на дно будиночка кладуть вологий торф, змішаний із тирсою. Цікавий факт, що в неволі намисто папуги стають хорошими прийомними батьками для пташенят папуг інших видів.
- Ціна: 5 000 ₴